Oravka
Články
Stupeň ohrozenosti Stupeň ohrozenosti
Stupeň ohrozenosti je stanovený na základe výpočtu efektívnej veľkosti populácie
Ne = 0,7 * (4*M*F) / (M+F),
kde M znamená počet samcov a F počet samíc. Stupne ohrozenosti:
Neohrozené (Ne > 1000)
Monitorované (1000 ≥ Ne > 200)
Ohrozené (200 ≥ Ne > 50)
Kriticky ohrozené (Ne ≤ 50)
Ohrozené
História
V období po druhej svetovej vojne sa Ministerstvo pôdohospodárstva snažilo zavádzať do chovateľskej praxe čistokrvnú plemenitbu hydiny, pričom sa sledovala vhodnosť plemien pre rôzne klimatické a hospodárske podmienky. Na základe tohto plánovania vznikla požiadavka na plemeno, ktoré by bolo vhodné do chladnejších oblastí Oravy. Základom šľachtenia sa stali domáce sliepky z dedín na Orave. Pre ďalšie šľachtenie boli vybrané plemená rodajlendka (tmavšie sfarbenie), wyandotka (ružicový hrebeň) a hempšírka (zlepšenie znášky a jatočnej kvality).
So šľachtením nového plemena pre podhorské oblasti sa začalo od roku 1951 a bol ním poverený Ing. Vasiľ Babuškin, vtedajší riaditeľ Výskumného ústavu pre chov hydiny v Ivanke pri Dunaji. Ing. Babuškin vypracoval dlhodobý výskumný plán a rovnako boli vypracované jeho čiastočné úlohy a metodika ich vyhodnotenia. Niektorí chovatelia v krížení využili aj ďalšie plemená. Šľachtiteľský proces pokračoval až do roku 1990, kedy bolo plemeno oravka žltohnedá oficiálne uznané (spolu so zdrobneným variantom). V nasledujúcom období pokračovalo upevňovanie plemenných znakov a rozširovanie plemena medzi chovateľmi.
Vzhľad - exteriér
Oravky predstavujú stredne ťažké plemeno kúr. Zvieratá majú hlboký, široký a plný trup. Svojim zovňajškom (ružicový hrebeň, priliehajúce operenie) sú prispôsobené chladnejším klimatickým podmienkam a nenáročné na chov. Základným sfarbením zvierat je žlto-hnedá farba. V 21. storočí boli vyšľachtené a uznané aj ďalšie farebné rázy plemena oravka: oravka biela, oravka čierna; zdrobnená oravka biela a zdrobnená oravka rodovosfarbená.
Zdrobnená oravka predstavuje zdrobnenú formu veľkého plemena; vyšľachtenú z veľkých oraviek.
Úžitkovosť
Hmotnosť kohútov sa pohybuje od 2,8 do 3,3 kg, sliepky sú menšie (2,2 – 2,7 kg). Znáška predstavuje 180 – 200 vajec, hmotnosť násadového vajca je 55 g. Farba škrupiny je hnedá. Odporúčaný pomer pohlaví v kŕdli je 1:12 až 1:15.
Pri zdrobnenej forme oravky sa hmotnosť kohútov pohybuje od 1,0 do 1,3 kg, sliepky sú menšie (0,9 – 1,1 kg). Znáška predstavuje 140 vajec, hmotnosť násadového vajca je 40 g. Farba škrupiny je hnedá.
Hodnotenie Hodnotenie plemena
Hodnotenie produkcie vajec je založené na priemernej produkcii vajec za rok.
Hodnotenie produkcie mäsa je založené na priemernej hmotnosti zvierat.
Hodnotenie kvokavosti je založené na schopnosti zvierat samostatne vysedieť a vyviesť potomstvo.
Vhodnosť plemena do prídomového chovu je založené na nenáročnosti zvierat z pohľadu chovateľských podmienok.
plemena
Galéria
Chovateľov združuje:
Slovenský zväz chovateľov