Askánske merino
Články
Stupeň ohrozenosti Stupeň ohrozenosti
Stupeň ohrozenosti je stanovený na základe výpočtu efektívnej veľkosti populácie
Ne = 0,7 * (4*M*F) / (M+F),
kde M znamená počet samcov a F počet samíc. Stupne ohrozenosti:
Neohrozené (Ne > 1000)
Monitorované (1000 ≥ Ne > 200)
Ohrozené (200 ≥ Ne > 50)
Kriticky ohrozené (Ne ≤ 50)
Kriticky ohrozené
História
Pôvod merinských oviec treba hľadať v Ázii, odkiaľ sa dostali do Európy. Veľký rozmach zažili v Španielsku, odkiaľ sa vyvážali do celého sveta. Askánske merino bolo vyšľachtené v roku 1935 v oblasti Askanija Nova na východe Ukrajiny, v blízkosti Čierneho mora. Odtiaľ boli exportované do mnohých krajín bývalého východného bloku, vrátane Československa. Na Slovensku vzniklo množstvo chovov hlavne v južnej a východnej časti. Po roku 1989 nastal útlm chovu jemnovlnových oviec, a tak sa aj askánske merino dostalo na pokraj vyhynutia. Za uchovanie plemena askánske merino na Slovensku môžeme ďakovať chovateľovi MVDr. Dušanovi Antalíkovi z Veľkej Vsi.
Vzhľad - exteriér
Zvieratá askánskeho merina sú mäsovo-vlnového úžitkového typu. Jedince majú väčší telesný rámec, pomerne dobré osvalenie. Typickým znakom sú kožné záhyby na krku (1–2). Ovce majú dokonalý obrast tela (končatiny sú ovlnené až po sponky, hlava často až po mulec). Ide o jemnovlnové plemeno oviec, ktoré sa strihá raz ročne. Rúno je zložené výlučne z vlnovlasov ( pravé rúno).
Úžitkovosť
Hodnotenie
Hodnotenie plemena
Hodnotenie produkcie mlieka je založené na priemernej produkcii mlieka za jednu laktáciu čistokrvných bahníc pri zohľadnení podielu zložiek mlieka (tuk a bielkoviny).
Hodnotenie produkcie mäsa je založené na priemernom dennom prírastku jahniat.
Hodnotenie produkcie vlny ja založené na priemernom množstve ročnej striže vlny.
Hodnotenie reprodukcie je založené na priemernej veľkosti vrhu (plodnosti na obahnenú bahnicu).
Hodnotenie vhodnosti plemena do drsnejších klimatických podmienok je založené na prispôsobenosti zvierat plemena drsnejším klimatickým podmienkam a pri zachovaní priemernej úžitkovosť.
Hodnotenie vhodnosti plemena do extenzívnych systémov chovu je založené na hodnotení nárokov zvierat na výživu a starostlivosť zo strany chovateľa potrebných pre dosahovanie priemernej úžitkovosti plemena.
plemena
Galéria
Chovateľov združuje:
Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku