Zemplínsky králik

Stupeň ohrozenosti
Kriticky ohrozené

História

Zemplínsky králik bol v roku 1987 uznaný ako naše v poradí štvrté národné plemeno králikov. Na jeho vyšľachtení sa významne podieľal pán Jonek za odbornej spolupráce pána M. Supuku. Základ tomuto plemenu dali plemená novozélandský červený a viedenský modrý králik.

Vzhľad - exteriér

Zemplínsky králik patrí do skupiny stredných plemien. Vyznačuje sa zavalitým valcovitým telom s rovnomerne rozloženým osvalením. Končatiny sú silné s polovzpriameným postojom. Hlava je pri oboch pohlaviach pomerne veľká, krátka a široká v nosovej a čelovej časti. Ušnice sú silné, pomerne hrubé, na koncoch zaoblené a dlhé 11 až 12 cm. Srsť je hustá, pružná, s výraznými elastickými pesíkmi a dlhá asi 3 cm. Krycia farba je rovnomerne rozložená po celom tele. Je intenzívne pastelovo hnedá s jemným modrastým nádychom. Podsada je na povrchu tela oranžová a na bruchu farebne matnejšia a mierne svetlejšia až krémová. Oči sú tmavo sivo modro hnedé.

Úžitkovosť

Zemplínsky králik je plemeno nenáročné na chov, s dobrou úžitkovosťou a vysokou plodnosťou. Je vhodný do drobnochovateľských podmienok pre športový (záujmový) chov, ale aj na produkciu kvalitného mäsa a zaujímavo sfarbených kožiek. Optimálna hmotnosť dospelých jedincov je 4,25 až 5,25 kg.

Hodnotenie
plemena

Produkcia mäsa
4/5
Reprodukcia
4/5
Produkcia kožiek
3/5
Nároky na chov
4/5
Vhodnosť na intenzívne využitie
1/5

Galéria

Chovateľov združuje:
Slovenský zväz chovateľov