Nitriansky králik
Články
Stupeň ohrozenosti Stupeň ohrozenosti
Stupeň ohrozenosti je stanovený na základe výpočtu efektívnej veľkosti populácie
Ne = 0,7 * (4*M*F) / (M+F),
kde M znamená počet samcov a F počet samíc. Stupne ohrozenosti:
Neohrozené (Ne > 1000)
Monitorované (1000 ≥ Ne > 200)
Ohrozené (200 ≥ Ne > 50)
Kriticky ohrozené (Ne ≤ 50)
Ohrozené
História
Nitriansky králik je v poradí tretím najstarším národným plemenom králikov. Vyšľachtené bolo doc. J. Zelníkom na VÚŽV v Nitre. Za plemeno bol uznaný v roku 1977 na Národnej výstave v Nitre. Hlavným cieľom šľachtenia bolo vytvorenie bieleho mäsového králika pre vznikajúce veľkochovy s potenciálom pre export, ale aj pre drobnochovateľov a spracovateľský priemysel. Šľachtiteľský proces prebiehal pomocou trojplemenného kríženia francúzskeho strieborného, kalifornského a ruského králika. V prvej etape šľachtenia sa pristúpilo k reciprokému páreniu ruských a francúzskych strieborných králikov. Ich potomstvo sa ďalej párilo medzi sebou, pričom v F2 generácii sa vyberali rané zvieratá s väčším telesným rámcom a čiernym akromelanistickým fenotypom. Ich príbuzenské párenie sa využilo na produkciu populácie samíc párených kalifornskými samcami. Selektovaním zvierat s modrým sfarbením a ich ďalšou príbuzenskou plemenitbou vznikla línia, ktorá bola základom pre uznanie nového plemena. Chovatelia nitrianskych králikov a šľachtiteľská práca v populáciách tohto plemena je v súčasnosti koordinovaná Klubom chovateľov králikov KANINO.
Vzhľad - exteriér
Nitriansky králik patrí medzi stredné (mäsové) plemená králikov. Vyznačuje sa zavalitým telom so širokou hrudníkovou a panvovou časťou. Končatiny sú kratšie, silnejšie s polovzpriameným postojom a výrazným osvalením stehien. Hlava je v nosovej a čelovej časti široká, s pevnými, mäsitými a dobre osrstenými ušnicami. Farba očí je svetločervená s tmavočervenou zreničkou.
Základné sfarbenie tela je biele s kresbou distálnych častí. Kresba hlavy pozostáva z masky (nosná časť) a zafarbených ušníc. Zafarbenie panvových aj hrudníkových končatín je po lakťový kĺb, resp. po pätu, pričom rozoznávame dva farebné rázy – modrý a divoko modrý.
Modrý farebný ráz – sfarbenie kresby a chvosta, je intenzívne modré, bez bieleho lemovania.
Divoko modrý farebný ráz – sfarbenie vrchnej strany chvosta je sivomodré až modré a spodná strana je svetlá až biela. Biele je aj lemovanie ušníc a nosových otvorov.
Úžitkovosť
Nitriansky králik je vhodný do drobnochovateľských aj intenzívnejších podmienok chovu. Plemeno je charakteristické vynikajúcim osvalením tela a vysokými mesačnými prírastkami hmotnosti. Hmotnosť dospelých králikov sa pohybuje medzi 4,5 – 5,5 kg. Dosahuje dobrú reprodukciu s vyrovnanými vrhmi. Jatočná výťažnosť môže dosiahnuť úroveň až 60%.
Hodnotenie Hodnotenie plemena
Hodnotenie produkcie mäsa je založené na priemernej hmotnosti a jatočnej výťažnosti.
Hodnotenie reprodukcie je založené na priemernom počte mláďat vo vrhu.
Hodnotenie produkcie kožiek je založené na hodnotení kvality kožiek.
Hodnotenie plemien z pohľadu nárokov na chov je založené na všeobecných nárokoch zvierat na chovateľské podmienky. Viac hviezd znamená nižšie nároky na chov.
Hodnotenie vhodnosti plemena pre intenzívne vyzužitie je založené na hodnotení rastových schopností zvierat.
plemena
Galéria
Chovateľov združuje:
Slovenský zväz chovateľov