Slovenský pinzgauský dobytok
Články
Stupeň ohrozenosti Stupeň ohrozenosti
Stupeň ohrozenosti je stanovený na základe výpočtu efektívnej veľkosti populácie
Ne = 0,7 * (4*M*F) / (M+F),
kde M znamená počet samcov a F počet samíc. Stupne ohrozenosti:
Neohrozené (Ne > 1000)
Monitorované (1000 ≥ Ne > 200)
Ohrozené (200 ≥ Ne > 50)
Kriticky ohrozené (Ne ≤ 50)
Ohrozené
História
Pinzgauský dobytok sa začal na území dnešného Slovenska chovať v 30-tych rokoch 19. storočia, najmä v horských oblastiach a postupne sa stal dominantným plemenom na Hornom Považí, Kysuciach, Orave, v Turci, na Liptove, Spiši a Hornom Šariši. Vznikol prevodným krížením pôvodného červeného a sivohnedého karpatského dobytka s importovanými zvieratami z Rakúska. V roku 1986 predstavoval podiel pinzgauského plemena (ako druhého zákonom uznaného plemena) 7,34% z celkovej populácie dobytka. Po roku 1989 však nastal útlm a plemeno začalo byť vytláčané najmä holštajnským dobytkom z dôvodu vyššieho tlaku na produkciu mlieka. V súčasnosti už na Slovensku pinzgauské plemeno zaraďujeme medzi ohrozené plemená hospodárskych zvierat.
Vzhľad - exteriér
Pinzgauské dobytok je plemeno kombinovaného úžitkového typu. Zvieratá sú stredného telesného rámca, s harmonickou stavbou tela, korektne utváraným vemenom a pevnými končatinami s tvrdými paznechtami. Farba je gaštanovo-hnedá až višňovo-červená s typickou bielou kresbou začínajúcou na kohútiku, pokračujúcou cez celú chrbtovú líniu, prechádza do medzinožia, pokračuje cez brucho až na prsia. V oblasti predlaktia a predkolenia sa vyskytujú tzv. „manžety“. Mulec je bridlicovej farby, konce rohov a paznechty sú tmavo pigmentované.
Úžitkovosť
Nakoľko pôvodný pinzgauský dobytok vznikal v podhorských a horských oblastiach, zvieratá tohto plemena sa vyznačujú skromnosťou, odolnosťou a otužilosťou. Podľa výsledkov kontroly úžitkovosti za rok 2020 (Plemenárske služby SR, š.p.) dosiahli pinzgauské kravy na Slovensku priemernú úžitkovosť 4 720 kg mlieka. Najlepšie stáda sa priemernou úžitkovosťou blížia k 6 000 kg mlieka. V rámci kontroly úžitkovosti v chovoch dojčiacich kráv dosahovali pinzgauské zvieratá priemernú hmotnosť vo veku 210 dní 231 kg, čo predstavuje priemerný denný prírastok 938 g.
Hodnotenie Hodnotenie plemena
Hodnotenie produkcie mlieka je založené na priemernej produkcii mlieka za jednu laktáciu (305dní) čistokrvných kráv a súčasnom zohľadnení podielu zložiek v ňom (tuk, bielkoviny)
Hodnotenie produkcie mäsa je založené na priemernej hmotnosti zvierat vo veku 210 dní (predstavuje vek odstavu teliat od matiek), hmotnosti vo veku 500 dní a jatočnej výťažnosti (podielu jatočne opracovaného tela zo živej hmotnosti zvieraťa).
Vhodnosť plemena do hornatých podmienok je hodnotená podľa veľkosti tela a hmotnosti, ktoré vplývajú na schopnosť zvierat zvládať hornatý terén pri zachovaní priemernej úžitkovosti plemena.
plemena
Galéria
Chovateľov združuje:
Zväz chovateľov pinzgauského dobytka na Slovensku